Drenaj Nedir, Drenaj Fiyatları

0
752
avcı-grup-drenaj-firması-fiyatları-drenaj-borusu
avcı grup-drenaj firması-drenaj fiyatları-drenaj borusu

DRENAJ

Drenaj inşaat temellerinde, konutları yüzeysel ve yeraltı sularının yol açacağı zararlardan korunmak amacı ile yapılan su ve nem yalıtımı yapabilen özel bir nem ve su yalıtımı uzmanlık işidir.

İÇ DRENAJ

Dış drenaj yapma imkanı bulunmayan durumlarda bodrum katında yapılan drenaj şeklidir. Genellikle konutların merkezi yerinde bodrum döşemesi en az  2 m derinlikte ve 50×50 cm boyunda bir kuyu şeklinde yapılmaktadır. Kuyu harçsız moloz taş duvar olarak örülmekte ve üzeri sac ya da beton bir kapakla kapatılmaktadır. Kuyu üzerine, otomatik olarak çalışan bir su motoru yerleştirilmektedir. Bir ucu suyun döküleceği yere bağlanan ve su motoruyla da bağlantılanan bir su borusunun diğer ucu da kuyuya indirilmekte ancak boru, kuyu tabanından 15-20 cm yukarıda bırakılmakta ve ucuna da bir süzgeç takılmaktadır. Zeminden sızan su bodrumun taban seviyesinden 40-50 cm aşağıya kadar yükseldiğinde su pompası çalışmakta ve suyun drenaj borusu yardımı ile dışarı atılır.

DIŞ DRENAJ

Dış drenajın iç drenajdan farkı, yapı çevresine yapılıyor olmasıdır. Yapının temel duvarları arasına 50-100 cm dışarı yapılan 30-50 cm derinlikte bir kanal açılır. İşi üstelene drenaj firması Açılan kanalın tabanına 20 cm çapında olan bir beton ya da kil künkler belirli aralıklarla yerleştirilir. Kanal içerisine künk yüksekliğinin yarısında olacak şekilde kil dolgu soldurulur.

Yüzeye yakın kısımlar ise kum ile doldurulur. Yapılan drenaj kanalında köşe yaptığı bölgelerden, en az 50-50 cm olacak şekilde, kanal tabanından ise 15-20 cm aşağı bölgeden başlayarak bahçe seviyesine kadar yükselmekte olan taş veya beton bacalar yapılır. En düşük seviye de olan künk kanalizasyon gibi yerlere bağlanarak su drenaj borusu yardımı ile binadan uzaklaştırılır.

DRENAJ UYGULAMASININ AŞAMALARI

Konut çevresinde bulunan ve çalışmayı engelleyebilecek ağaç vb. bitkiler sökülerek uygun başka bir yere dikilmesi sağlanır.

Kepçe veya el ile kazı işlerine başlanır.

Ana logara uzaklığı ve uzaklığın eğimi gözden geçirilir.

Açılacak tranşenin ortalama derinligi 1.7 m olmalıdır. Genişliği için serbest çalışılabilir.

Kazı, temelin alt seviyesine kadar yapılır.

Bina duvarları temizlenip yıkandıktan sonra kurumaya bırakılır.

Fazla hafriyat döküm yerine gönderilir.

Temel ve duvarların kuruması ile birlikte zeminde sıvı membran uygulamasına geçilir.

PP3000 cam elyaflı ve keçeli  bir malzeme ile ısıtma yardımı yapılarak ek yerleri 20 -30 cm olacak şekilde üst üste getirilir ve mebran uygulaması yapılır.

100’lük drenflex drenaj borusunun temelin üstüne veya temel kirişi altına yastıklama tekniği ile döşenmesine başlanır.

Drenflex borusu üzerine geotekstil malzemesi serilerek mıcır dolgusu yapılır.

Duvar su izolasyonu membranın zarar görmesini engellemek amacı ile subasman kotu ile drenfileks borusuna kadar drenaj levhası yerleştirilir.

Bütün bu işlemlerden sonra bina tesisatlarına verdiğimiz bir zarar olur ise anında onarılır.

Açılan tranşenin doldurulmasına başlanır.

Bina etrafına 50 – 80 cm genişliğinde tretuvar betonu yapılır.

Tretuvar betonu üstüne oluklu karo taşı döşenir.

Drenflex ve çatı inişleri ile yağmur suyu bacası bağlantılarının yapılmasına dikkat edilir.

Bahçe ve konut girişi eski haline getirilir,  test işlemi ile birlikte projenin teslimi yapılır.

DRENAJ FİYATLARI

avcı-grup-su-yalıtımı-drenaj-drenaj-firması
drenaj firmas-drenaj fiyatları-eskişehri drenaj

Drenaj fiyatları kullanılacak drenaj malzemelerine, uygulama yapılacak bina ve bina çevresinin özelliklerine, drenaj firmasının kalite işçiliğine ve drenaj borusunun kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir, doğru fiyatın alınabilmesi için mutlaka keşif işlemi gerçekleştirilmeli, tüm detaylar yerinde incelendikten sonra fiyat alınmalıdır. Avcı Grup Mantolama ve İzolasyon, özel bir uzmanlık işi olan drenaj uygulamalarını deneyim sahibi ekibiyle ile profesyonel bir şekilde tamamlayıp size teslim etmektedir.

Drenaj Keşif Ekibi ve Keşif Formu

İzolasyon, dış cephe mantolama, ısı yalıtımı, su yalımı, ses yalıtımı, drenaj işleri, çatı işleri ve seramik işleri gibi inşaat işleri için keşif ekibiyle iletişime geçin. Keşif ekibi yapılarının mevcut masrafını çıkararak size ücretsiz bir şekilde hizmet verir. Keşif ekibi ücretsiz keşif formunu doldurmak için Avcı Grup Mantolama Keşif formunu doldurun.

[Toplam:5    Ortalama:4.4/5]